Branný den pro ZŠ Na Výsluní
26 června, 2018
Letní vojenský tábor 2018
15 července, 2018

Vojenská akademie 2018

Od 30.6. do 8.7. proběhla Vojenská akademie 2018, což je vojenský letní tábor zaměřený pro kluky a holky do 13 let. Vojenské akademie se zúčastnilo 60 účastníků. Přinášíme Vám report a výběr fotografií.

První dva dny byly ve znamení základů, bez kterých bychom nemohli pokračovat k dalším náročnějším tématům. Cílem bylo naučit kadety disciplíně a činnostem, nutným pro udržování pořádku po celou dobu tábora. Dále proběhlo přezkoušení fyzické kondice a stavba stanového tábora, kterým každý z účastníků projde. Jako noční program jsme zařadili krátký poplach. Ted u je jedno z družstev nastěhované ve stanu a připravené na noční stráže.

Třetí den se probírala bezpečnost a základní manipulace se zbraněmi, bezpečnost a manipulace s granáty včetně nácviku hodu, střelby ze vzduchovek, rozborka a sborka vz.58 samozřejmě na čas. V noci opět proběhlo přespání jednoho družstva venku s držením hlídek a zajišťování perimetru základny, teplota klesla na 7°C, účastníci si v noci vyzkoušeli noční pozorovací přístroj. Čtvrtý den se dobrovolníci nechali ostříhat, proběhla základní taktická příprava, maskování, kolektivní hry a základy první pomoci. Přes noc opět hlídka.

Středa se nesla ve znamení zvyšování nasazeného tempa. Naši malí kadeti se zdokonalovali ve střelecké přípravě s airsoftovými zbraněmi ale také si vyzkoušeli použití plynových masek v zadýmeném prostoru anebo stavbu přístřešku pro přenocování venku. Odpoledne proběhl taktický výcvik v terénu a týmové hry na stmelení družstev. Na noc jsme pro kadety připravili bojovou hru družstev v okolí základny.
Čtvrtek byl po náročné noci spíše odpočinkový, proto jsme se zaměřili na práci s radiostanicemi, základy orientace a vojenskou stravu pro pobyt v terénu. Protože bylo velmi slunné počasí, nechybělo oblíbené „čištění bahna“. Po splnění úkolů generálního úklidu následovaly až do západu slunce kolektivní míčové hry.
Na pátek jsme připravili krátký poznávací výšlap po okolí základny na celé dopoledne. Počasí nám přálo, takže po obědě mohl proběhnout další společný taktický výcvik a bojová hra. Kdo ví, co přinesou další dny…


Na sobotu jsme nachystali vyvrcholení tábora. Byl to branný závod dvojic, který měl za cíl prověřit všechny schopnosti a dovednosti, které naši kadeti získali. Na trase byly stanoviště zaměřené na činnost jednotlivce nebo týmovou spolupráci. Po ukončení závodu následovaly sportovní a týmové hry. Instruktoři připravili táborák, na kterém si všichni společně opekli špekáčky.
Poslední den byl ve slavnostním duchu. Proběhlo vyhlášení výsledků závodu, předání cen a skupinové focení. Poté už si účastníky začali vyzvedávat rodiče a nastalo loučení. Odpoledne jsme na základně už byli opět sami…