Vojenská akademie 2017
2 července, 2017
Dny NATO
17 září, 2017

Za historií První republiky část 1. – Bunkry

Dne 26.8. se Branný oddíl ČR pkl. Josefa Valčíka a Branný oddíl ČR pplk. Jaroslava Švarce zúčastnily výletu do oblasti prvorepublikových bunkrů u obce Králíky. V 5 hodin ráno jsme vyrazili z vlakového nádraží ve Slavičíně – Hrádku a V Olomouci k nám přistoupili členové oddílu ppkl. Švarce. Po cestě plné legrace jsme konečně dorazili na místo a vydali se na cestu k naší první zastávce – dělostřelecká tvrz zvaná Hůrka. Měli jsme štěstí a vyšla na nás speciální prohlídka!

Po vstupu do podzemní pevnosti jsme si poslechli základní informace o tom, proč byly tyto pevnosti budovány a i informace o samotné tvrzi. Projít celou tvrz zabralo zhruba dvě a půl hodiny a to, co jsme viděli, nás jen utvrzuje v Československou odhodlanost se bránit. Samotná pevnost byla asi 50 metrů hluboko v podzemí a byla rozšířena na několik kilometrů chodeb, které odbočovaly v ohromné sály – od muničních skladů přes kasárenský podzemní komplex až po nemocnici. Mimoto se v jednom z podzemním sálů nacházela i rozšířená stálá expozice „S padákem nad hlavou…“, která je věnovaná československým výsadkovým operacím z Velké Británie a Itálie za 2. světové války. Pak nás čekalo vystoupání skoro tří stovek schodů. Pro nás – fyzicky zdatné chlapce a dívky to nebyl problém a tuto část jsme po malé chvíli vyšli a ocitli se venku. Tam na nás čekal hrůzný pohled na dopad německého testování speciálních protibetonových střel, které se uskutečnily během války. venku nás také čekala obhlídka místa, kde se měla nacházet vyjíždějící kopule s kanónem.

 

Po skončení prohlídky nás čekal lidově zvaný „řopík“ – lehký objekt vz. 37. , kde nás taky čekal krátký výklad o tom, jak to v samotném lehkém objektu probíhalo. Všichni jsme si tu také prohlédli přesnou dobovou výzbroj a výstroj.

Po přesunu do nedalekého Vojenského muzea, kde jsme si prohlédli starou vojenskou techniku a vojenská obrněná vozidla a tanky, jsme vše zakončili v Pěchotním srubu KS-14 U Cihelny. Tady nás pan průvodce seznámil s tímto typem bunkru. V rámci prohlídky tohoto bunkru byla i prohlídka části věnované Finanční stráži a pietní místo čet. Arnošta Hrada. Čest jeho památce!

Čas se krátil a čekala nás ještě pětihodinová cesta domů. Odebrali jsme se proto na vlakové nádraží, kde vyprávění o naší cestě za bunkry končí. Doufám, že si výlet účastnící patřičně užili a snad se uvidíme i na dalších výletech. Naše republika je sice malá, ale je plna míst, které stojí za to vidět.

vedoucí Branného oddílu plk. Josefa Valčíka
Tomáš Mrhálek​